Mediaplius

LŽS Vilniaus skyriaus tinklaraštis

Internetas – visiška laisvė ar užmaskuota kontrolė?

Posted by mediaplius - 1 birželio, 2009

Viktoras Denisenko

„Dydįjį brolį“, kuris „tave stebi“ sugalvojo anglų rašytojas Georgas Orwellas. Tačiau ar netampa tokiu pat „Didžiuoju broliu“ internetas? Šiuo klausimu susidomėjo amerikiečių kompanija „Cryptohippie“, gaminanti IT saugumo priemones. Ši kompanija paskelbė ataskaitą charakteringu pavadinimu „Elektroninė policijos valstybė“. Pagrindinė ataskaitos idėja, jog informacinis pėdsakas, kurį mes paliekame naudodamiesi internetu, gali būti atsektas, o informacija, patalpinta virtualioje erdvėje panaudota prieš mus.

Paskelbtame 52 šalių sąraše Lietuva užima 36 poziciją, vienu punktu lenkdama Latviją ir tradiciškai atsilikdama šioje srityje nuo Estijos, kuri užima 39 vietą (pagal reitingo sumanytojų idėją, kuo toliau šalis nuo sąrašo pradžios – tuo ji yra mažiau „policinė“). Pati rimčiausia padėtis dėl piliečių veiksmų kontrolės internete yra Kinijoje, Šiaurės Korėjoje, Baltarusijoje ir Rusijoje. Rimta padėtis yra ir Didžiojoje Britanijoje bei JAV, kurios užima atitinkamai 5 ir 6 vietas. Tarp „laisviausių“ šiuo požiūriu šalių yra Filipinai, Meksika, Brazilija ir Bulgarija.

Žinoma, į tokią ataskaitą galima žiūrėti su tam tikru skepsiu. Kol kas terminas „elektroninė policinė valstybė“ yra dar naujas ir, ko gero, novatoriškas. Tačiau, vertinant internetinių technologijų vystymosi spartą, šis terminas gali iš tikrųjų tapti aktualus. Verta priminti, jog apie „cenzūrą internete“ kalbama jau nebe pirmus metus. Tam tikros šalys, tarp jų pirmiausiai – Kinija, bando įgyvendinti tai praktikoje.

Svarbu ir tai, jog jei riba tarp „realaus“ ir „virtualaus“ gyvenimo vis dar egzistuoja, tai ji su kiekviena diena tampa vis mažiau akivaizdi. Už atitinkamą virtualų komentarą galima sulaukti realios piniginės ar net laisvės apribojimo bausmės. IT technologijas naudojantys nusikaltėliai galiausiai vagia realius pinigus ir pan.

Akivaizdu, jog internetas ir virtualioji erdvė vis labiau skverbiasi į mūsų gyvenimą, tad klausimas apie „elektroninę policinę valstybę“ jau pačiu artimiausiu metu irgi gali tapti rimtų nagrinėjimų objektu. Internetas dažnai suteikia anonimiškumo iliuziją, dauguma vartotojų virtualioje erdvėje jaučiasi dėl to drąsesni, tačiau praktika rodo, jog ta iliuzija iš tikrųjų yra apgaulinga. Ypač tai gali pasireikšti, jei internetinė erdvė iš tikrųjų pavirs savotišku visus ir viską stebinčiu „didžiuoju broliu“, globalios „policinės valstybės“ elementu. Norisi tikėtis, kad taip neatsitiks.

„Cryptohippie“ ataskaita (anglų kalba) – https://secure.cryptohippie.com/publications.php

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: