Mediaplius

LŽS Vilniaus skyriaus tinklaraštis

Saldūs ir kartūs vaisiai

Posted by mediaplius - 15 liepos, 2009

Viktoras Denisenko

Liepos 14 dieną Seimas atmetė prezidento Valdo Adamkaus veto ir priėmė naują prieštaringai vertinamą Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymą. Galima priminti, jog šis įstatymo projektas buvo smarkiai kritikuojamas. Bemaž visi, kas nepritarė tokiai įstatymo redakcijai, akcentavo, jog „neigiamos informacijos“ draudimas neduos rezultatų. Buvo kalbama apie tai, jog vaikus pirmiausiai reikia šviesti, lavinti ir auklėti, mokyti priimti gaunamą informaciją kritiškai. Deja, šie argumentai nebuvo išgirsti.

Įsigaliojęs įstatymas gali paversti Lietuvą absurdiško informacinio pseudosterilumo šalimi. Galima ilgai ir nuobodžiai vardinti tai, kas pagal šį įstatymą gali tapti „neigiama informacija“, nuo kurios turi būti saugomi nepilnamečiai. Panašu, jog nuo 6 iki 23 val. televizijos kanalams teks transliuoti tik teletabius, o didžiąją literatūros klasiką jauniems Lietuvos piliečiams irgi taps prieinama tik po 18 metų, kaip, beje, ir lietuvių liaudies pasakos. Deja, tarp valdančiųjų atsirado tik vienas kitas žmogus, kas tai suprato. Citata: „K. Masiulis, vienintelis iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių susilaikęs, išvardijo ne vieną priimtinu laikomą dalyką, kuriems būtų galima pritaikyti įstatymą. Jis minėjo pasakas, kurios esą vaikams gali sukelti baimę, filmus apie Robiną Hudą ir Tadą Blindą, informaciją apie karus, kur vaizduojamas sąmoningas turto naikinimas, šventųjų gyvenimus ir Bibliją su įvairių reiškinių aprašymais, nepatvirtintais mokslo“. (http://www.delfi.lt/news/economy/Media/article.php?id=23095158). Tačiau tai jau neturi didelės reikšmės, nes įstatymas yra tiesiog prastumtas.

Įstatymo nuostatų absurdiškumas tai ne vienintelis jo blogis. Grįšiu prie dar vienos savo mėgstamos minties – blogas yra pats įstatymo principas. Draudimai dažniausiai provokuoja priešingą reakciją. Nereikia pamiršti, jog uždraustas vaisius visada yra saldus, o ypač maištaujantiems paaugliams. Kuo gero, priimtas įstatymas skatins juos domėtis pirmiausiai būtent tą, uždraustąją, informaciją. Beje, šiandieninis jaunimas ras būdų tai padaryti. Leisiu sau pacituoti labai taiklų Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus pastebėjimą, kuris savo tinklaraštyje kalba lygiai apie tą patį – citata: „Jei galima uždrausti ir riboti sklaidą televizijoje, radijuje ir spaudoje, tai ką darysite su internetu? Įveskite į google.lt žodžius “free video” (nemokamas video). Vaikai dažnai ieško nemokamų pramogų internete – nemokamos muzikos, nuotraukų, video. Ir atsidarykite pirmuosius keletą google pasiūlytų tinklalapių. Ar juos irgi sugebėsite uždaryti ir sukontroliuoti? Jei ne, tai sveikinu – vaikai dar dažniau keliaus į internetą, nes uždraustas vaisius yra saldesnis“ (http://dainius.org/?p=1061).

Tuo tarpu, galima numanyti, jog dėl visų aukščiau įvardytų priežasčių įstatymo vaisiai gali būti labai kartūs. Skinti juos mums visiems teks jau greitai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: