Mediaplius

LŽS Vilniaus skyriaus tinklaraštis

Apie mokesčių naštą

Posted by mediaplius - 24 vasario, 2010

Šiandien “Mediaplius“ publikuoja vienos mūsų kolegės laišką:

Mieli kolegos,

Tikriausiai visi savo ,,kailiu” patyrėte, kad honorarų apmokestinimas praktiškai baigia sunaikinti žiniaskaidą. 2010 metų išvakarėse mums buvo pasiūlyta lengvata, lyg ir valdžios malonė –  jei autorius neturi su darbdaviu darbo sutarties, apmokestinama tik ½ jo autorinio atlyginimo.

Norėčiau pacituoti keletą skaičių, kad įsitikintumėte, koks tai buvo blefas.

Kai buvo pakeista autorinių atlyginimų apmokestinimo tvarka (nuo 2010 sausio), mokesčių sumos tapo grėsmingos. Pirminė  informacija buvo tokia, kad autoriai, kurie su įmone susiję darbo santykiais, mokesčius mokės nuo visos gaunamos sumos, o autoriai, kurie nesusiję darbo santykiais su įmone – nuo ½ autorinio atlyginimo sumos. Vėliau paaiškėjo, kad tokią privilegiją turi tik tie autoriai, kurie su niekuo nesusiję darbo santykiais, kitaip tariant yra bedarbiai arba laisvieji menininkai. Tokių rinkoje labai mažai. Paprastai žurnalistai, fotografai, dizaineriai, dailininkai dirba etatiniais darbuotojais kokioje nors įmonėje ir papildomai pagal autorines sutartis kuria kūrinius kitiems užsakovams.

Kaip pavyzdį pateiksiu mūsų įmonės UAB ,,Mamos žurnalas”  patirtį – neturime savo etatinio fotografo, dizainerio, tad pagal autorines sutartis samdome kituose leidiniuose dirbančius fotografus ir dizainerius. Taip pat nuolatos užsakome komentarus psichlogams, pedagogams, medikams, kurie, savaime aišku, dirba kokiose nors įmonėse. Tad būtent ši autorinių atlyginimo apmokestinimo rūšis mums buvo labai svarbi. Štai ką paskaičiavo mūsų finansininkė:

Yra 3 kategorijos autorių:

Pirmoji. Tie, kurie turi su įmone darbo sutartį ir iš jos dar gauna autorinį atlyginimą. Taikomi mokesčiai GPM 15 proc., Sodra 8 proc.+17 proc.=25 proc.

Antroji. Autoriai kurie yra bedarbiai, t.y. visai nedirba pagal darbo sutartį jokioje įmonėje. Taikomi mokesčiai GPM 15 proc., Sodra 9 proc.+ 29,7 proc.=38,7 proc., bet Sodra mokama tik nuo 1/2 priskaičiuoto autorinio atlyginimo. Tokiems autoriams mokesčių suma yra mažiausia, tačiau tokių autorių praktiškai nėra.

Trečioji. Autoriai, kurie nedirba įmonėje pagal darbo sutartį ir gauna iš mūsų įmonės autorinį atlyginimą, bet pagal darbo sutartį dirba kitoje įmonėje. Jiems tenka pati didžiausia mokesčių našta, nes jiems taikomi tokie pat Sodros mokesčio tarifai kaip ir 2 autorių rūšiai, bet jie moka nuo viso priskaičiuoto autorinio atlyginimo.

Štai pavyzdys, jei autorius ,,į rankas” gauna 1000 Lt.

Pirmos kategorijos autorius sumokės: GPM 194,81 Lt; Sodra 8 proc. (išskaičiuojama iš autorinio atlyginimo) 103,90 Lt ir Sodra 17 proc. (sumoka darbdavys) 220,78 Lt. Viso mokesčių 519,49 Lt.

Antrosios kategorijos autorius sumokės: GPM 186,34 Lt; Sodra mokama tik nuo pusės priskaičiuoto autorinio atlyginimo 9 proc. (išskaičiuojami iš  autorinio atlyginimo) 55,90 Lt ir 29,7 proc. sumoka darbdavys 184,47 Lt. Viso mokesčių 426,71 Lt.

Trečios kategorijos autorius sumokės: GPM 197,37 Lt; Sodra mokama nuo viso autorinio atlyginimo 9 proc. (išskaičiuojami iš autorinio atlyginimo) 118,42 Lt ir 29,7 proc. sumoka darbdavys 390,79 Lt. Viso mokesčių 706,58 Lt.

Mūsų nuomone, įstatymuose įsivėlė klaida. Ar tikrai gali būti taip žvėriškai apmokestintas autorinis atlyginimas, jei autoriui ,,į rankas” gaunant 1000 Lt mokesčių reikia sumokėti 706,58 Lt?

Pagarbiai,

,,Mamos žurnalo” redaktorė Neila Ramoškienė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: