Mediaplius

LŽS Vilniaus skyriaus tinklaraštis

Konferencija. Įspūdžiai

Posted by mediaplius - 13 gegužės, 2010

Įspūdžiai iš VU ŽI konferencijos „Žiniasklaidos modelių transformacija skaitmeninėje terpėje“

Konferencijoje buvo bandoma kalbėti apie žiniasklaidos dabartį ir ateitį (nepamirštant ir praeities). Suprantama, jog tai sudėtingas uždavinys. Įvertinti dabartį sunku, nes trūksta būtinos moksliniam žvilgsniui distancijos, ateitis nenuspėjama (o ir praeityje nemažai neatsakytų klausimų). Jei išimti iš bendro akademinio konteksto kaip kuriuos konferencijoje naudotus vaizdinius, tai galima būtų nutapyti apokaliptinį paveikslą: ateitis jau atėjo, gedima popieriaus, kaip atgyvenusios informacijos kaupimo priemonės, redakcijų koridoriais bastosi skirtingų lygių žurnalistai-terminatoriai ir nesuprasi, ar čia jau pasaulio pabaiga („dangus griūna“), ar dar – ne?

Žinoma, ne viskas taip baisu. Paminėta konferencija buvo bandymu dar kartą suvokti vykstančius žiniasklaidos formos ir turinio (o, kartu, ir aplinkos – rinkos) pasikeitimus. Ko gero, visus – ir medijų pasaulį tiriančius mokslininkus, ir žiniasklaidoje dirbančius žmonės – keletą pastarųjų metų neapleidžia jausmas, jog mes gyvename tam tikrame lūžio taške. Vis dar bandoma piešti ribą tarp tradicinės ir naujosios (daugeterpės) žiniasklaidos, nors ši riba tampa vis abstraktesnė. Ar tradicinė žiniasklaida miršta? Galbūt. Beveik niekas neabejoja, jog ji išgyvena savo saulėlydį, tačiau lygiai taip pat niekas nežino, kas bus rytoj? Dostojevskis sakė, jog „pasaulį išgelbės grožis“. Konferencijoje buvo viliamasi, jog „tradicinę žiniasklaidą“ išgelbės kokybė.

O gal viskas bus ne taip… Gal žiniasklaida išgyvens keisčiausias metamorfozes (mediamorfozes – kaip pasakytų JAV tyrinėtojas Rogeras Fidleris), paveikta inforeksijos (nenoro vartoti informaciją), diletantiškumo (kuris galutinai palaidos profesionalumą) ir nežabojamo techninio progreso? Nėra atsakymo (o jei būtų atsakymas, nebūtų konferencijos)… Čia, kaip visada, gelbsti liaudies išmintys, bylojanti: pagyvensim – pamatysim. Pamatysim jau labai greitai, nes, mano galva, ateitis šiandien ateina į mūsų pasaulį greičiau, negu tai buvo ankščiau. Ji – jau čia.

viktordenisenko.eu

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: