Mediaplius

LŽS Vilniaus skyriaus tinklaraštis

Laiškai XV LŽS suvažiavimui

Posted by mediaplius - 22 lapkričio, 2010

Ar interesų deklaravimas padės išspręsti problemas?

Artėjant suvažiavimui Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) Vilniaus skyrius pasiūlė liberalizuoti nario korespondento sampratą ir leisti į valstybinę tarnybą išėjusiems žurnalistams būti tikraisiais nariais. Šis pasiūlymas kilo iš mūsų skyriaus patirties. Pasiūlymo esmę ne taip seniai viešai išaiškino skyriaus pirmininkė Aurelija Arlauskienė. Ji rašė: „Tokį siūlymą – kad valstybės tarnyboje dirbantys žurnalistai būtų tikraisiais nariais – padiktavo kasdienybė. Nemažai labai aktyvių mūsų skyriaus narių – žurnalistų šiuo metu dirba valstybės tarnyboje – teismuose, ministerijose, Seimo narių padėjėjais. Taigi yra nariai korespondentai be balsavimo teisės suvažiavime, be teisės būti renkamais skyrių, klubų pirmininkais. Kodėl aktyvūs, patirtį turintys žmonės stumiami į kasdienybės paraštes? <…> Drįstu teigti, kad valstybės tarnautojai gali kur kas aktyviau ginti žurnalistų teises, negu tie, kurie dirba redakcijose ir yra tiesiogiai priklausomi nuo savo darbdavio, dažnai tikrai nesuinteresuoto, kad tas žurnalistas būtų laisvas“.

Pats irgi balsavau už šį pasiūlymą, tačiau tai nereiškia, jog neturėjau abejonių dėl šio sprendimo teisingumo. Balsavau „už“, nes matau realią Vilniaus skyriaus situaciją, kai didelį organizacinį krūvį „veža“ būtent nariai korespondentai, išrinkti į skyriaus valdybą. Iš kitos pusės, manęs vis neapleidžia abejonė, ar verta keisti įstatus dėl tokio precedento? Faktiškai, veikti verčia susiklosčiusi situacija, tačiau keičiant įstatus dėl vienų žmonių – kokie jie bebūtų nuostabūs – neverta pamiršti, jog pasikeitimais vėliau gali pasinaudoti bet kas. Todėl priimant atitinkamą sprendimą reikia preciziškai apgalvoti galimus saugiklius. Apie tai ir norėčiau pakalbėti plačiau.

Paskutiniame LŽS tarybos posėdyje spontaniškai gimė idėja apie galimų interesų konfliktų deklaravimo procedūrą, kuri kaip tik galėtų tapti vienu tokiu saugikliu. Idėja nėra visiškai nauja ir originali. Privačių interesų deklaravimas yra privalomas valstybės tarnyboje dirbantiems asmenims. Tai yra prevencinio pobūdžio priemonė. Galbūt tokią praktiką vertėtų perimti ir Lietuvos žurnalistų sąjungai. Interesai galėtų būti savanoriškai deklaruojami kaip narių korespondentų, taip ir tikrųjų narių, o LŽS nariams, išrinktiems į sąjungos valdymo organus, ši procedūra turėtų būti privaloma. Interesų deklaracijos galėtų būti viešai skelbiamos Lietuvos žurnalistų sąjungos tinklalapyje, kad ir kiti LŽS nariai ar tiesiog suinteresuoti skaitytojai galėtų matyti, koks interesų konfliktas galimai gresia vienam ar kitam (esamam ar buvusiam) žurnalistui.

Interesų deklaravimas galbūt padėtų sušvelninti ir kitą problemą. LŽS Etikos komisija spalio 27 d. išplatino kreipimąsi „Dėl žurnalistų dalyvavimo partinėje-politinėje veikloje“. LŽS Etikos komisija nurodo, jog: „Žurnalisto veikla gali būti nepriklausoma ir skaidri, jeigu jis neprisiima jokių kitų įsipareigojimų, išskyrus profesinius įsipareigojimus viešosios informacijos rengėjui. Įsipareigojimai politikams, dalyvavimas politinėje-partinėje veikloje, darbas administracinėse ir politinėse organizacijose gali sukelti interesų konfliktus. <..> Skaitytojai, klausytojai ir žiūrovai turi būti tikri, kad jiems teikiama informacija yra nešališka. Todėl žurnalistas, siekiantis dalyvauti politinėje-partinėje veikloje, turi apie tai juos informuoti“. LŽS Etikos komisija taip pat paragino visus žurnalistus ir redakcijų vadovus pasitraukti iš politinių partijų ir organizacijų bei atsisakyti dalyvavimo jų veikloje.

Ar paklus visi „partiniai“ žurnalistai raginimui pasitraukti iš partijų? Ar jie suskubs tvirtai pasirinkti tarp žurnalistinės ir politinės veiklos? Mano manymu – vargu bau (nes tie, kurie jautė sėdėjimo ant dvejų kėdžių nepatogumą, savo pasirinkimą jau padarė, o kitiems, matyt, tai netrukdo). Šiuo atveju viešas interesų deklaravimas irgi galėtų tapti tam tikru kompromisu, galimybe informuoti skaitytojus apie potencialų autoriaus šališkumą. Manau, jog tai būtų žingsnis teisinga linkme.

Viktoras Denisenko

DAUGIAU LAIŠKU SUVAŽIAVIMUI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: